2019 PHILADELPHIA FATHER’S DAY RUN
5K Run/Walk


CURRENT PARTICIPANTS




First Name Last Name Age Gender Group
Jack Acker 80 Male Everyday's a Holiday
Andre alabd 24 Male
Janine Allan 28 Female Everyday's a Holiday
Francine Allan 63 Female Everyday's a Holiday
Jose Anduray 32 Male 5kRunCrew
Geoff Arnold 54 Male Team Arnold
Gabi Arnold 21 Female Team Arnold
Chris Arnold 38 Male Team Arnold
David Auguste 35 Male
Katelyn Backus 28 Female Everyday's a Holiday
Jamie Bailkin 44 Female Team Bailkin
Eric Bailkin 44 Male Team Bailkin
Bryanna Bailkin 15 Female Team Bailkin
Ava Bailkin 11 Female Team Bailkin
Alyssa Bailkin 48 Female Team Bailkin
Jordan Bailkin 14 Female Team Bailkin
Stephen Bailkin 72 Male Team Bailkin
Scott Barnes 60 Male Team Arnold
Katherine Bates 29 Female urINe good company
Helen Baus 55 Female TEAM PHILLIPS
Natalie Baus 29 Female TEAM PHILLIPS
Carl Baus 30 Male TEAM PHILLIPS
Carl Baus Jr 58 Male TEAM PHILLIPS
Emerson Beard 4 Female TEAM JEFFERSON SKCC
christopher Bennett 44 Male 5kRunCrew
Lisa Berberian 53 Female Watson’s Warriors
Gary Berberian 53 Male Watson’s Warriors
Paul Bergiven 57 Male
Aaron Bhole 24 Male
Edward Bisch 55 Male
Kathryn Blair 25 Female
James Bohr 21 Male
Sandra Bohr 55 Female
Jennifer Bokoski 27 Female Team Bokoski
Christine Bokoski 60 Female Team Bokoski
James Bokoski 58 Male Team Bokoski
Mike Bokoski 24 Male Team Bokoski
Hedwig Bokoski 83 Female Team Bokoski
Jennifer Bolger 31 Female
Jim Boston 72 Male
Scott Bowes 61 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Patricia Bowes 62 Female
Taylor Bowes 32 Female
Shannon Brady 14 Female
Liz Breidenbach 35 Female
Andrew Breidenbach 35 Male
Kathleen Brocious 56 Female TEAM PHILLIPS
Hank Brown 72 Male
JOHN BURNS 51 Male
Joe Burns 53 Male
Heather Burns 45 Female
Dan Burns 27 Male
Julie Burns 24 Female
Denise Caffee-Milbourne 56 Female Team Arnold
anne calvaresi 38 Female
Sabrina Carro 25 Female
Jimmy Casey 29 Male
Nora Casper 29 Female
Paul Catrino 59 Male
Timothy Catrino 20 Male
Paul Jr Catrino 26 Male
Abigail Cember 27 Female Philadelphia Runner Track Club
Mike Cerimele 70 Male
Thenappan Chandrasekar 33 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Becky Chanoux 38 Female NAVICOR
Michael Chmielewski 62 Male no MOore Cancer
Ivy Cicilia 35 Female
Carolyn Cicilia 65 Female
Etienne Cicilia 31 Male
Clarence Clark 44 Male TEAM BUBBA
Deloris Colvin-Kinnel 54 Female Team Tony
Shannon Connolly 31 Female Connolly Clan
Priscilla Connolly 56 Female Connolly Clan
Paul Connolly 56 Male Connolly Clan
Dan Connolly 26 Male Connolly Clan
Chase Cooley 10 Male Pop-pop is Wirth’s It
Stan Cooper 60 Male
FRANKY CORIANO 59 Male
Michelle Cozens 36 Female TEAM PHILLIPS
Kaitlyn Craig 23 Female
charles craige 58 Male
Sam Crawford 41 Male Pop’s Crew
Shannon Crawford 42 Female Pop’s Crew
Sydney Crawford 8 Female Pop’s Crew
Lily Crawford 7 Female Pop’s Crew
Owen Crawford 9 Male Pop’s Crew
Tauhirah Croston 24 Female
Kyle Croston 43 Male Team Timothy
Timara Croston 40 Female
Ernest Croston 16 Male Team Timothy
Timothy Croston 8 Male Team Timothy
Shawntay Croston 32 Female Team Timothy
Joffrey Cummings-Glynn 28 Male
Jack Cunicelli 46 Male
Stella Cunicelli 1 Female
Robert Davis 49 Male Team WRBC
Anthony Davis 44 Male Black Men Run
Britney Davis 31 Female Team Arnold
Anthony Davis 55 Male Team Arnold
Ben DeCarlo 28 Male Everyday's a Holiday
Lea Della Vecchia 29 Female
Val DeTetta 37 Female
Tiffany Dharia 23 Female
Ruth Dickinson 51 Female Connolly Clan
Mike DiDonato 52 Male
Michael DiGaetano 36 Male
Nicole DiGiorgio 24 Female no MOore Cancer
david dlugosz 41 Male
ana dominguez 39 Female TEAM JEFFERSON SKCC
David Donachy 63 Male NAVICOR
Carol Donachy 63 Female NAVICOR
Joanne Dorofy 52 Female TEAM PHILLIPS
Philip dos Santos 30 Male
Jose dos Santos 57 Male
Katie Dougherty 36 Female Pop’s Crew
Ben Dougherty 5 Male Pop’s Crew
Maeve Dougherty 4 Female Pop’s Crew
Brandon Durkot 32 Male Connolly Clan
Tara Durkot 30 Female Connolly Clan
Doug Eddy 30 Male Team Chooch
Melanie Eddy 53 Female Team Chooch
Mark Eddy 55 Male Team Chooch
preston eichman 65 Male
Denille Eisenhardt 37 Female
Rodney Elam 47 Male Black Men Run
Shawn Ellis 43 Male
Curtis English 33 Male
Erin Farley 41 Female
Eric Finger 36 Male Black Men Run
Jay Fleischer 24 Male
April Forgeng 43 Female Team Arnold
David Fudala 40 Male
Danielle Fudala 37 Female
Connor Fudala 7 Male
Chloe Fudala 7 Female
Theresa Gagliardi 36 Female
Bob Gagliardi 68 Male
Monica Gagliardi 39 Female
Eugene Gallagher 60 Male
Donna Gallagher 65 Female Pop’s Crew
Gerard Gallagher 40 Male Pop’s Crew
Jerry Gallagher 66 Male Pop’s Crew
Thomas Gallina 41 Male
Barbara Gambale 52 Female
Shelly Gans 64 Male Running of the Shell Bell
Scott Gans 35 Male Running of the Shell Bell
Sharon Gans 65 Female Running of the Shell Bell
Morgan Gans 34 Female Running of the Shell Bell
Stefanie Gans 38 Female Running of the Shell Bell
Francis Gaull 67 Male Team Pop-Pop
Patricia Gaull 68 Female Team Pop-Pop
Andrew Gelman 65 Male
Mollie Gerson 36 Female
Zachary Gerson 7 Male
Zoey Gerson 2 Female
Daniel Gerson 42 Male
Brittany Gillow 30 Female
Keri Girmindl 35 Female
David Glennon 49 Male
Ken Glinka 61 Male NAVICOR
Laura Glinka 58 Female NAVICOR
Elizabeth Glinka 28 Female NAVICOR
Kristen Goessling 41 Female Pop’s Crew
Christi Golden 34 Female
William Goldsworthy 64 Male
Michael Gould 51 Male urINe good company
Ronal Gray 45 Male
Blake Griffin 38 Male Pop-pop is Wirth’s It
Courtney Griffin 38 Female Pop-pop is Wirth’s It
Bryce Griffin 7 Male Pop-pop is Wirth’s It
Jaclyn Grode 23 Female
Murray Grossman 67 Male
Francine Grossman 68 Female
Nicki Grossman 38 Female
Rosemary Guirate 56 Female Team Bokoski
Stephen Hallman 31 Male Philadelphia Runner Track Club
Loreto Halton 55 Female Ed’s Energizers
Edward Halton 61 Male Ed’s Energizers
Edena Halton 26 Female Ed’s Energizers
Lawrence Harrington 30 Male
OMAR HAWKINS 43 Male
Annie Hernandez 29 Female Team Tatay
jamie hershberger 47 Male
Tom Hillhouse 43 Male NAVICOR
Brian Himpele 20 Male
Jeffrey Himpele 53 Male
Katie Holland 24 Female TEAM JEFFERSON SKCC
John Honhart 27 Male
Bobby Hoye 32 Male
Desmond Hudson 45 Male
Roneil Jackson 31 Male
Calvin Jennings 52 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Andy Johnson 37 Male NAVICOR
David Johnson 38 Male Black Men Run
Russell Johnson 57 Male
Bruce Johnson 64 Male Team WRBC
Joseph Justice 38 Male Team Bokoski
Matthew Justice 5 Male Team Bokoski
Jackson Justice 9 Male Team Bokoski
Leah Karanzalis 33 Female NAVICOR
Benjamin Katz 51 Male
Sean Kearney 38 Male
Jerry Keezer 49 Male
Pamela Kelly 57 Female TEAM JEFFERSON SKCC
Kevin Kelly 60 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Ryan Kelly 24 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Liam Kelly 22 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Tom Kelly 55 Male
Tyler Kelly 22 Male
Justin Kelly 19 Male
Bill Kettelberger 56 Male
Daniel Kinder 25 Male
Thomas Kinnel 55 Male Team Tony
Darius Kinnel 19 Male Team Tony
William Kirby 63 Male Team WRBC
Mark Klinges 58 Male urINe good company
Robert Koen 72 Male
Sean Kolman 33 Male NAVICOR
Max Krall 26 Male
Brett Krasnov 64 Male
Joseph La Rocca 53 Male
Elliot Landes 33 Male
Talya Laufer 28 Female TEAM JEFFERSON SKCC
Michelle Leach 26 Female TEAM JEFFERSON SKCC
Roger Leach 62 Male
Kareem Lee 37 Male Black Men Run
Katie Lee 23 Female
John Lee 60 Male
Joon Yau Leong 23 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Frank Lescas 48 Male NAVICOR
Sue Levy 78 Female
Kathleen Lewis 65 Female Steve’s Wild Rovers
Margaret Lewis 31 Female Steve’s Wild Rovers
Patrick Lewis 31 Male Steve’s Wild Rovers
Ryan Lewis 34 Male Steve’s Wild Rovers
Megan Lewis 35 Female Steve’s Wild Rovers
Steve Lewis 64 Male Steve’s Wild Rovers
Stephen Lewis 5 Male Steve’s Wild Rovers
Mary Lewis 36 Female Steve’s Wild Rovers
Steve Lewis 42 Male Steve’s Wild Rovers
Brianna Lewis 10 Female Steve’s Wild Rovers
Makayla Lewis 8 Female Steve’s Wild Rovers
Avery Lewis 6 Female Steve’s Wild Rovers
Hallie Lightdale 48 Female
Kelley Lilly 49 Female TEAM JEFFERSON SKCC
Bennett Lipscomb 39 Male Running of the Shell Bell
Christina Loscalzo 27 Female
Joseph Loscalzo 35 Male
Gretchen Lovrinov 29 Female
Samantha Ludwig 28 Female
dan ludwig 58 Male
Avram Mack 47 Male
Simone Mack 9 Female
Molly Mack 11 Female
Harry Mack 13 Male
Jim Maloney 69 Male
James Maloney 34 Male
Ryan Mark 37 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Fern Mathis 67 Female Team Arnold
Lamont Mathis 67 Male Team Arnold
Lillian Matthews 24 Female
Jacque McBreen 36 Female Midtown Village
JACQUELINE MCBREEN 36 Female TEAM PHILLIPS
Peggy McBreen 67 Female TEAM PHILLIPS
Michael McGady 30 Male Team Bokoski
thomas mcgarrigle 64 Male
meredith mcgarrigle 29 Female
Bill McKenna 63 Male
Lorrie McKenna 61 Female
Sherman McLeod 45 Male Black Men Run
Steven Mcleod 52 Male
Theresa McShane 45 Female
andrea meachem 42 Female
Carl Mehalick 64 Male Bud's Buds
Pat Mehalick 62 Female Bud's Buds
Lisa Mehalick 31 Female Bud's Buds
Michael Mehalick 26 Male Bud's Buds
Jacqueline Mehalick 24 Female Bud's Buds
Gabriel Mehalick 1 Male Bud's Buds
Nicholas Mehalick 34 Male Bud's Buds
Craig Melville 58 Male
Marvin Mendoza 39 Male 5kRunCrew
Sandy Meyer 61 Female Running of the Shell Bell
Taryn Milbourne 22 Female Team Arnold
Dennis Monahan 72 Male
Bill Moore 80 Male no MOore Cancer
Patricia Moore 78 Female no MOore Cancer
Brian Moraca 42 Male
Monique Mosley 37 Female TEAM BUBBA
JIM MOSS 49 Male
gerald mullen 70 Male
stephanie murphy 51 Female
carl murphy 30 Male
Chris Mycek 52 Male NAVICOR
Barbara Mycek 53 Female NAVICOR
George Myers 61 Male
Christhopher Myers 28 Male
Matt Myers 31 Male
Christian Natale 35 Male
Joe Natale 37 Male
Clint Neff 50 Male
Anthony Neff 11 Male
Thomas Neher 49 Male Team Chooch
Brian Nelan 58 Male
Kevin Nelan 23 Male
Christopher Nelan 32 Male
Donna Nick 49 Female
Steve Nicolosi 45 Male
Rath Norin 27 Male
meg novi 38 Female
Lynnsey Null 38 Female
Louis Null 41 Male
Mathieu OBrien 39 Male
Lauren Ockford 28 Female Everyday's a Holiday
Alexander Ockford 28 Male Everyday's a Holiday
Kate Odonnell 41 Female Team Bokoski
Meghan ODonnell 11 Female Team Bokoski
Colleen ODonnell 8 Female Team Bokoski
Brian Oglesby 47 Male Black Men Run
Oke Osevwe 22 Female
Camilla Oxley 38 Female NAVICOR
Yash Patel 24 Male TEAM JEFFERSON SKCC
Jillian Pearlman-Mehalick 35 Female Bud's Buds
Peter Pellegrino 52 Male
Daria Petraglia 51 Female
Kelly Phillips 19 Female TEAM PHILLIPS
Patty Phillips 55 Female TEAM PHILLIPS
raffaella pippa 39 Female TEAM JEFFERSON SKCC
Bernadette Pitts 43 Female NAVICOR
Conor Porth 17 Male Team Arnold
Tom Porth 24 Male Team Arnold
LISA POTE 58 Female
j r 47 Female
Jennifer Raditz 34 Female urINe good company
Alex Rahn 47 Male
Kara Rahn 42 Female
Joey Rahn 10 Male
Sophia Rahn 11 Female
Jonathan Raksin 43 Male
Stephanie Rand 30 Female
Kennth Ranonis 54 Male TEAM PHILLIPS
Betty Reagan 59 Female TEAM PHILLIPS
SPRING REAVES 40 Female TEAM BUBBA
Brianna Reis 26 Female
William Reis 59 Male
Marlene Rivera 34 Female Team Tatay
Marco Rivera 61 Male Team Tatay
Marc Rivera 32 Male Team Tatay
Mary Rivera 29 Female Team Tatay
Katelyn Robinson 19 Female Team Chooch
Rosemarie Robinson 51 Female Team Chooch
Ulrich Rodeck 64 Male
Megan Rogers 42 Female
Erin Rogers 37 Female
Chip Rose 67 Male
Hamza Rshaidat 24 Male
Lon Rudnitsky 57 Male
Nicole Rudnitsky 25 Female
Paige Rudolph 24 Female TEAM PHILLIPS
Barbara Sagusti 57 Female
Christopher Saxby 32 Male
Benjamin Saxby 7 Male
Robert Saxon 50 Male
Allen Schatz 56 Male
Tiffany Schroeder 35 Female Run856
Edward Scioli 56 Male
Joseph Shepherd 30 Male 5kRunCrew
Temprest Shepherd 28 Female 5kRunCrew
Kimberly Sheridan 47 Female
Dianne Showers 63 Female
Rick Showers 64 Male
Eric Silberstein 54 Male
Jake Silberstein 17 Male
Bill Silverthorn 51 Male
Cassidy Silverthorn 24 Male
Ryan Silverthorn 22 Male
Sarah Simon 26 Female
John Simon 60 Male
Danielle Sipler 43 Female
Ava Sipler 12 Female
Shelby Slaughter 24 Female
Todd Smith 44 Male
Timothy Smith 31 Male
Brian Smith 28 Male
Steve Smith 63 Male
Anna Smith 26 Female
Josiah Smith 9 Male 5kRunCrew
Mark Smith 39 Male 5kRunCrew
Shannon Smith 40 Female 5kRunCrew
Mark Jr. Smith 12 Male 5kRunCrew
Trina Sokoloski 38 Female
Scott Sokoloski 48 Male
Matt Sooby 28 Male
Daria Starosta 62 Female TEAM PHILLIPS
Liam Stephens 16 Male
Sheldon Stiefeld 78 Male
Florence Stiefeld 79 Female
Tamara Stiltner 30 Female Little Jimmy
Matthew Swanick 51 Male
Liam Swanick 16 Male
Ben Szuhaj 22 Male
Chris Taylor 60 Male Team Arnold
Gregory Tholey 40 Male
Justin Thomas 33 Male
martina thompson 44 Female Run856
Robert Tomaselli 35 Male TEAM PHILLIPS
Danica Tomaselli 8 Female TEAM PHILLIPS
Les Trammel 61 Male
Amit Tripathi 35 Male
Anne Trumbore 53 Female
Stephanie Tryce 56 Female Team Arnold
John Turella 29 Male
Joseph Turella 59 Male
Michael VASSALOTTI 57 Male
Dave Vassalotti 55 Male
Gabby Vassalotti 22 Female
Dante Venuto 19 Male Watson’s Warriors
Laraine Venuto 63 Female NAVICOR
Matthew Viarengo 50 Male Watson’s Warriors
Paul Viggiano 61 Male Run856
Thomas Wagner 35 Male Alien Lobster Slayerz
Alyssa Wagner 34 Female
Thomas Wagner Sr. 57 Male Alien Lobster Slayerz
Sarah Wagner-Fiorelli 38 Female Alien Lobster Slayerz
Jill Warner 28 Female Team Chooch
Frederick Warner 63 Male Team Chooch
Fred Warner 36 Male Team Chooch
Allison Warner 32 Female Team Chooch
Paul Warner 32 Male Team Chooch
John Watson 56 Male Watson’s Warriors
Lynne Watson 52 Female Watson’s Warriors
Jack Watson 21 Male Watson’s Warriors
Emma Watson 18 Female Watson’s Warriors
Sharon Waxman 62 Female TEAM PHILLIPS
Zachary Waxman 31 Male TEAM PHILLIPS
Victoria Waxman 31 Female TEAM PHILLIPS
JR Weed 39 Male TEAM JEFFERSON SKCC
christine weisshaar 36 Female
April Weldon 34 Female Team Arnold
Edgar Wilkinson 59 Male
Lonnie Williams 51 Male
Lonnie Williams Sr 72 Male
Deborah Wisniewski 64 Female Wiz Witout
Edward Wisniewski 61 Male Wiz Witout
Melanie Wisniewski 30 Female Wiz Witout
Sheldon Wolff 68 Male Running of the Shell Bell
Jungreem Woo 35 Female TEAM JEFFERSON SKCC
Ted Wooley 62 Male
Alex Wooley 29 Male
Alaysha Youmans 26 Female Team Tony
Lisa Zaoutis 60 Female
Donna Zurick 46 Female

    RACE SPONSORS